Produkcja Kawy

1. Sadzenie kawy

Tu zaczyna się przyszłość dobrej kawy, kiedy to wybieramy najlepsze nasiona z odmiany kawy, na którą się decydujemy. Sadzenie powinny być wykonywane z wykorzystaniem użyciu dobrej ziemi, aby uniknąć skażenia przez grzyby. Ten proces ukorzeniania trwa 45-60 dni. Korzeń musi być pokryty ziemią oraz liśćmi roślin trawiastych. Zapobiega to powstawaniu małych otworów przy nawadnianiu, które mają duży wpływ na kiełkowanie.

2. Szkółki Kawowców

Gdy nasiona wykiełkują, roślinki przenoszone są do szkółki gdzie roślina będzie wzrastała od 10 do 12 miesięcy. W każdym z etapów dojrzewania krzewu należy ściśle dbać o zapewnienie mu odpowiednich składników odżywczych, a tym samym osiągnąć optymalną wielkość korzenia i układ wegetatywny, co pozwoli roślinie w odpowiedniej chwili stać się odporną na warunki panujące na plantacji.

W tym procesie niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności, dając roślinie odpowiednią temperaturę, kontrolując zacienienie, nasłonecznienie i eliminować tym samym stres, na jaki narażony jest kawowiec poprzez niewłaściwe warunki do wzrostu.

3.Plantacje

Gwatemala jest jednym z nielicznych krajów, które produkują kawę w warunkach zacienienia  – warunki te zapewniają górskie drzewa, zazwyczaj Inga , która oprócz cienia dostarcza kawowcom składniki odżywcze, a ich liście dostarczają składników na kompost. Zacienienie jest kontrolowanie na przestrzeni roku tak, by kawa dojrzewała w odpowiednim tempie, optymalnym dla późniejszych zbiorów. Bez odpowiedniej kontroli zacienienia kawowców, rosłyby one zbyt szybko, a ich owoce nie uzyskałyby przez to optymalnych właściwości organoleptycznych.

4. Owoce kawowca

Proces kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i trwa średnio 180-220 dni, kiedy to owoce zaczynają dojrzewać. Dojrzały owoc kawy zwany jest również wiśnią kawowca (Cerera). Tempo dojrzewania zależy od wysokości n.p.m., na której zlokalizowana jest plantacja: im wyżej położona plantacja, tym dłuższy proces dojrzewania owoców i jednocześnie lepsza jakość kawy. Dłuższe dojrzewanie pozwala owocom w pełni nabrać swoich właściwości organoleptycznych (aromat, smak, kwasowość, etc.)

5. Zbiory

Proces zbierania jest wykonywany ręcznie, aby zapobiec uszkodzeniu owoców i krzewów Zbiera się jedynie te dojrzałe i pozostawiając owoce wciąż zielone – tak by dojrzały w swoim czasie. Stąd zbiory przeprowadza się zawsze kilkuetapowo. Konieczne jest więc odpowiednie przeszkolenie i przygotowanie personelu zbierającego owoce, gdyż to od nich w dużym stopniu zależy jakość i smak naparu, jakim będziemy się delektować.

6. Oddzielenie miąższu

Natychmiast po zebraniu przystępujemy do procesu oddzielana skórki i miąższu od ziarna przy użyciu specjalnej maszyny. Następnie przy użyciu specjalnego sita oddziela się duże ziarna od małych. Potem w procesie płukania z ziaren usuwana jest naturalna dla ziarna chroniąca je śliska powłoka. Wtedy to kawa zostaje poddana krótkiemu procesowi fermentacji (tzw. obróbka na mokro).

7. Suszenie

Gdy miąższ jest już w pełni oddzielony od ziarna, ziarna zostają rozmieszczone na dużym płaskim terenie celem ich wysuszenia – proces ten trwa od 5 do 7 dni. W tym czasie istotne jest, aby ziarna były od czasu do czasu przemieszane tak, by miały możliwość wysuszyć się równomiernie i osiągnąć stopień wilgotności idealny do przechowywania kawy. Optymalna wilgotność wynosi od 10% do 12%: unika się wówczas zanieczyszczeń np. grzybami.

8. Kawa w pergaminie

Jej nazwa pochodzi od powłoki, która wciąż otula ziarno kawy. Kawa w takiej postaci najczęściej trafia do magazynów by mogła być przechowywana w odpowiednich warunkach.

9. Kawa zielona

Gdy powłoka pergaminowa zostanie z ziaren usunięta, kawa staje się ziarnem, które znamy jako kawę zieloną i jest wówczas gotowa do procesu palenia.